Toyota, Kenworth, Port of Los Angeles a štátny regulačný orgán CARB podnikli ďalší krok k budúcnosti bezemisnej nákladnej dopravy. Odhalili prvé ťažké nákladné vozidlo poháňané elektrinou z palivových článkov. Svojím výkonom by sa mal minimálne vyrovnať vozidlám na naftu, pričom však jeho jediné emisie tvorí čistá voda.
Nová generácia bezemisného nákladného automobilu posúva možnosti prvých dvoch nákladných vozidiel „Project Portal“ v rámci priebežnej overovacej štúdie, teraz s vyššími schopnosťami, lepším využitím priestoru a vyšším výkonom s odhadovaným dojazdom vyše 480 km na jedno natankovanie.
To je viac než dvojnásobok typickej dennej vzdialenosti absolvovanej podobnými vozidlami v reálnych podmienkach prepravy na krátke vzdialenosti. Spoločnosti Toyota a Kenworth v rámci projektu „nákladnej prepravy s nulovými alebo takmer nulovými emisiami“ nasadia celkovo 10 nákladných vozidiel na dopravu nákladu z prístavov Port of Los Angeles a Port of Long Beach po celej Losangeleskej panve.
„Toyota sa zasadzuje o budúcu technológiu pohonu pomocou elektrických palivových článkov, pretože ide o čistú a výkonovo prispôsobiteľnú platformu, schopnú reagovať na najširšie potreby mobility s nulovými emisiami,“ uviedol Bob Carter, výkonný viceprezident Automotive Operations zo spoločnosti Toyota.
Grant 41 miliónov dolárov
Regulačný orgán CARB udelil prístavu Port of Los Angeles na projekt ZANZEFF grant vo výške 41 miliónov dolárov v rámci kalifornskej klimatickej iniciatívy California Climate Investments, ktorá prostredníctvom miliardových investícií do efektívnejších technológií (Cap-and-Trade) znižuje emisie skleníkových plynov, podporuje ekonomiku a zlepšuje zdravie verejnosti i životné prostredie – najmä v znevýhodnených komunitách.
Nákladné vozidlá Project Portal „Alpha“ a „Beta“ Class 8 (vo forme overovacej štúdie) od spustenia prevádzky v apríli 2017 prešli vyše 22 500 testovacích kilometrov so zapojením v reálnych podmienkach dopravy na krátke vzdialenosti v prístavoch Port of Los Angeles a Port of Long Beach a ich okolí, pričom neprodukovali žiadne emisie okrem vodnej pary.
V poslednom štvrťroku bude v rámci projektu ZANZEFF zabezpečovať prepravu na krátke vzdialenosti prvé nákladné vozidlo Kenworth/Toyota poháňané elektrinou z palivových článkov (FCET – Fuel Cell Electric Truck), čím sa v uvedených prístavoch zvýši kapacita bezemisnej prepravy a opäť poklesne vplyv tohto druhu prepravy na životné prostredie.
Rozširovanie aktivít
Najnovšie nákladné vozidlo poháňané elektrinou z palivových článkov je súčasťou projektu ZANZEFF a vychádza z modelu Kenworth T680 Class 8 v kombinácii s elektrickou technológiou palivových článkov od Toyoty. Priekopnícke úsilie, ktoré vzniklo na podnet prístavu Port of Los Angeles s podporou firiem Toyota, Kenworth a Shell zahŕňa širší plán „Od pobrežia do obchodov“ a technologický rámec vodíkových palivových článkov pre služby nákladnej dopravy pri plánovaní budúcej prepravy tovaru. Uvedená iniciatíva pomôže znížiť emisie skleníkových plynov o viac než 500 ton a ďalej emisie NOx, ROG a PM10 o ekvivalentné hmotnosti 0,72 tony.
„Schopnosti desiatich nákladných vozidiel Kenworth Class 8 vyvíjaných v rámci tohto programu – z ktorých prvé sa predstavili dnes – by sa mali minimálne vyrovnať schopnostiam vozidiel na naftu, pričom však ich jediné emisie tvorí čistá voda.“
Port of Los Angeles, celosvetový námorný líder v testovaní a nasadzovaní technológií s nulovými a takmer nulovými emisiami, bude uvedený projekt rozvíjať v niekoľkých fázach a vo finálnom štádiu zahrnie iniciatívy v Južnej Kalifornii, oblasti centrálneho pobrežia a okrese Merced. Počiatočná fáza má naštartovať prechod na novú triedu vozidiel na dopravu tovaru pri súčasnom znižovaní emisií v určených znevýhodnených komunitách.
Jednotlivé fázy projektu budú zahŕňať nasledovné:
Desať nových nákladných vozidiel Kenworth/Toyota poháňaných elektrinou z palivových článkov (FCET), vyvinutých vďaka spolupráci firiem Kenworth a Toyota a určených na prepravu nákladu z prístavov Los Angeles a Long Beach po celom regióne Los Angeles, v metropolitnej oblasti a regióne Južnej Kalifornie, v oblasti prístavu Port of Hueneme, a nakoniec i v okrese Merced. Nákladné vozidlá budú prevádzkovať spoločnosti Toyota Logistics Services (4 vozidlá), United Parcel Services (3), Total Transportation Services Inc. (2) a Southern Counties Express (1).
„Pre UPS je cťou spolupracovať s firmami Toyota, Shell a Kenworth na takomto priekopníckom projekte,“ uviedol Carlton Rose, prezident pre globálnu údržbu a správu vozového parku firmy UPS. „Naša spoločnosť neustále hľadá nové pokrokové technológie na poskytovanie lepších služieb našim zákazníkom, a preto UPS veľmi potešilo, že bola zvolená do úlohy partnera predvádzajúceho možnosti vodíkových palivových článkov. UPS má dnes vo svojom vozovom parku vyše 10-tisíc vozidiel využívajúcich alternatívne palivá a vyspelé technológie, vďaka čomu sa môže pochváliť dlhou históriou priekopníka a hodnotiteľa technológií, ktoré pomáhajú znižovať vplyv na životné prostredie.“
Spoločnosť Shell vo Wilmingtone a Ontariu (štát Kalifornia) sprevádzkuje dve nové veľkokapacitné vodíkové čerpacie stanice pre vysoké zaťaženie. K trom čerpacím staniciam spoločnosti Toyota Logistics Services (TLS) v Port of Long Beach a výskumného strediska Gardena R&D sa pripoja dve nové čerpacie stanice, vďaka čomu vznikne v Losangeleskej panve integrovaná sieť piatich vodíkových čerpacích staníc pre vysoké zaťaženie. Uvedené stanice v rámci regiónu spoločne zabezpečia viacero možností čerpania vodíka pre bezemisnú nákladnú prepravu vrátane dennej kapacity vyše 1 tony 100 % obnoviteľného vodíka zo stanice Toyota Logistics Services prevádzkovanej firmou Shell, rovnako ako dôležitý posun výskumu a vývoja vo dvojici staníc prevádzkovaných firmou Air Liquide.
Stále širšie využívanie bezemisnej technológie v podmienkach prístavných terminálov a skladov vrátane prvých dvoch bezemisných skladiskových ťahačov, ktoré budú nasadené v prístave Port of Hueneme, rovnako ako širšie využívanie bezemisných vysokozdvižných vozíkov v prístavnom sklade Toyoty.
Kvapka h2 v mori
Dopravu v prístavných komplexoch Los Angeles a Long Beach dnes zabezpečuje vyše 16-tisíc nákladných vozidiel – ide totiž o najväčšiu obchodnú bránu kontajnerovej dopravy v Severnej Amerike. Očakáva sa, že tento počet do roku 2030 vzrastie na 32-tisíc. V rôznych prístavoch po celých Spojených štátoch dnes prepravu na krátke vzdialenosti zabezpečuje viac než 43-tisíc nákladných vozidiel.
Nákladnými vozidlami sa to nekončí
Toto oznámenie je ďalším rozšírením strategického programu „Environmental Challenge 2050“ automobilky Toyota na elimináciu vlastných prevádzkových emisií CO2. Toyota v minulosti už ohlásila výstavbu závodu Tri-Gen, ktorý bude celosvetovo prvou megawattovou elektrárňou využívajúcou palivové články s tavenými uhličitanmi, ktorej súčasťou bude i vodíková čerpacia stanica. Závod na báze 100 % obnoviteľného paliva bude využívať poľnohospodársky odpad na výrobu vody, elektriny a vodíka na podporu prevádzky spoločnosti Toyota Logistics Services (TLS) v prístave Port of Long Beach.
Toyota bude v Severnej Amerike minimalizovať vplyv na životné prostredie, pomáhať chrániť prírodu a deliť sa o svoje know-how s ostatnými v snahe podporovať čistú reálnu hodnotu (z hľadiska množstva uhlíka) v prospech firmy i celej spoločnosti, a to prevádzkovaním a podporou aktivít, ktoré produkujú obnoviteľnú energiu presahujúcu 100 % celkového množstva energie spotrebovanej na jej získanie. Uvedomujeme si, že klimatické zmeny sú naliehavou a nevratnou hrozbou a že musíme byť súčasťou riešenia.